Wpychanie Polski do wojny na Ukrainie a CS:GO
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sytuacja polityczna może wpłynąć na świat gier komputerowych? W szczególności, co wspólnego ma wpychanie Polski do wojny na Ukrainie z popularną grą CS:GO? Przyjrze się tym zagadnieniom bliżej, łącząc dwa na pozór odległe tematy – międzynarodowe konflikty i esport.
Wprowadzenie
Polityka i gry komputerowe – dwa światy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ale czy na pewno? Czy konflikt zbrojny może wpłynąć na świat wirtualny, a gry takie jak CS:GO mogą mieć wpływ na rzeczywistość? Przyjrzę się temu.
Rola Polski w konflikcie
Polska, jako sąsiad Ukrainy, ma szczególną rolę w tym konflikcie. Nasz kraj udziela wsparcia humanitarnego, politycznego, militarnego i finansowego. Ale co by się stało, gdyby Polska została wciągnięta bezpośrednio do wojny? Jakie byłyby tego konsekwencje?
CS:GO - czym jest ta gra?
CS:GO, czyli Counter-Strike: Global Offensive, to jedna z najpopularniejszych gier typu first-person shooter na świecie. Doskonale wiecie, że rywalizujemy w drużynie terrorystów albo antyterrorystów w różnych scenariuszach. Zapytacie, czy ta gra ma coś wspólnego z polityką?
Przeczytajcie artykuł nijakiego Szymona Radzewicza z 2022 roku publikującego w Webinsider, do dzisiaj widniejącego w wyszukiwarce, pt. „Dziwią się, jak Ukraińcy w bombardowanym mieście mogą grać w CS:GO. Mnie dziwi brak empatii”. Autor wprost, obok wygłaszanych poemów na temat Ukraińców grających w czasie bombardowania w CS-a, pisze, że zdziwiła i zabolała go ta krótkowzroczność internautów. Ma wrażenie, jak twierdzi, że część internautów chce, aby wszyscy Ukraińcy albo siedzieli 24 godziny na dobę skuleni w kijowskim metrze, albo biegali z bagnetami na rosyjskie czołgi i wyrzutnie rakietowe. Cóż, w takiej sytuacji można zacytować Grzegorza Płaczka „to się samo komentuje”, wytykać nielogiczność autora, bo bombardowania miały miejsce w Charkowie, a nie w Kijowie, po trafne spostrzeżenia internautów „Czyli co, mają świadomość, że trwa wojna, ostrzał rakietowy był już nie raz, a mimo to siedzą i łoją w CS?”, „Też tego nie kumam… Rozumiem, że potrzebują odetchnąć od tego… Ale dookoła ludzie giną, a oni [.….] i cyk, pora na Csa…?” Czy coś się od tamtej pory zmieniło? W Komputer Świecie nijaki Amadeusz Cyganek w artykule z 2023 pt. Powstał specjalny, sekretny pokój dla rosyjskich graczy CS:GO, informujący ich, że znajdą tam prawdziwe informacje o wojnie na Ukrainie, bo poprzez blokadę informacyjną są przecież indoktrynowani. Twórcy tego pokoju, Finowie – dokładnie pismo Helsingin Sanomat , stworzyli go w ramach pomocy humanitarnej Ukrainie. Aż chce się zapytać autora, czy rząd w Kijowie także nie manipuluje społeczeństwem i opinią międzynarodową? Czy ci manipulanci nie znają strategii, kiedy, np. udajesz się na jeden z bombsite’ów, aby zasugerować atak, a następnie szybko przenosisz się na drugi bombsite, by przeciwnicy sądzili, że skoncentrowałeś swoje siły na tym właśnie początkowym miejscu? Albo gdy wykorzystujesz dźwięki do wprowadzenia przeciwników w błąd, np. chodzisz po cichu (przytrzymując klawisz shift), aby wydawało się, że się nie zbliżasz. Albo rzucasz granatem dymnym lub błyskowym w jedno miejsce, aby zasumulować atak w tym miejscu, podczas gdy prawdziwy atak jest gdzie indziej. To są fortele i każdy je zna w CS-e, po co więc te emocje i niezrozumiałe postawy? Przy okazji, wspomnieć tutaj chciałem również o licznych akcjach charytatywnych w CS:GO organizowanych na rzecz Ukrainy – , np.
Natus Vincere (Na’Vi) zorganizowało turniej charytatywny o nazwie “Born to Be Brave”, aby zbierać fundusze na pomoc medyczną dla Ukrainy – w turnieju wystąpili znani gracze, w tym s1mple i mezii.
Inne Turnieje:
ESL Challenger League Season 47: turniej w regionie Ukrainy z pulą nagród wynoszącą 150 000 dolarów.
MESA Nomadic Masters: Spring 2024: Kolejny turniej, który odbywa się w Mongolii, ale również obejmuje Ukrainę. Pula nagród wynosi 100 000 dolarów
Można zauważyć, jak różnorodne są inicjatywy w środowisku CS:GO. Na przykład, sprzedaż specjalnych skórek do broni, z których dochód także został przekazany na ukraińskie organizacje charytatywne.Miejmy tylko nadzieję, że te pieniądze trafią faktycznie do osób potrzebujących, albo do walczących żołnierzy ukraińskich.
Inicjatywa | Zebrane środki | Beneficjent |
---|---|---|
Turniej Gamers for Ukraine | 100 000 USD | Ukraińskie organizacje humanitarne |
Sprzedaż skórek do broni | 50 000 USD | Ukraińskie organizacje charytatywne |
Takie działania przynoszą konkretne wsparcie finansowe, budują także więzi między graczami na całym świecie, nawet w wirtualnej rzeczywistości. Wypadało by jednak zacytować klasyka „Ukradnij trochę, a wsadzą cię do więzienia. Kradnij dużo, a uczynią cię królem” i zapytać jak te wszystkie akcje charytatywne mają się do powszechnie w tym kraju panującej korupcji? Dla lepszego zrozumienia tej kwestii znowu posłuże się cytatem “Każdy grosz przekazany na pomoc humanitarną to krok w stronę lepszego świata.” – dlatego pytam, jak to się ma do indoktrynacji i przyzwyczajania nas, że za 2-3 lata Polscy żołnierze muszą przystąpić do wojny?
Popularność CS:GO w Polsce
W Polsce CS:GO cieszy się ogromną popularnością. Wystarczy udać się na Twitcha, by zobaczyć ilu streamerów gra w CS-a. Wspomniany tu Szymon Radzewicz twierdzi, że „Dla wielu CS:GO jest jak rytuał. Podczas rozgrywek gracze rozmawiają ze sobą. Wymieniają się doświadczeniami. Mówią o swoich emocjach, dzielą się troskami i radościami. Rozmowy przez mikrofony bywają równie ciekawe co rozmowy w realu”. To wszystko prawda, choć sam jestem „piknikiem” rozmawiałem swego czasu ze streamerką i graczem CS:GO H@nq’ą Goora1ką, która powiedziała, że odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale całą drużynę jest bardzo ważna, uporządkowanie i konsekwencja. Najsłynniejsi polscy gracze CS:GO, np. Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski, który publicznie wyrażał swoje poparcie dla Ukrainy i uczestniczył w różnych inicjatywach charytatywnych na rzecz Ukrainy, inny gracz, np. Michał “MICHU” Müller, , który brał udział w zbiórkach i inicjatywach mających na celu pomoc Ukrainie, zarówno poprzez donacje, jak i na platformach społecznościowych trochę mnie rozczarowali. To gracze, których stawiałem za wzór w e-sporcie, aczkolwiek od razu chcę zaznaczyć, że kwestia popierania Ukrainy jest delikatna i złożona, nikt nie chce przecież, być odbierany sprzecznie z wartościami humanitarnymi i społecznymi.
Na stronie cybersport w 2023 wśród najlepszych graczy CS:GO znajdziemy Wiktora “mynio” Kruka, który jest weteranem polskiego Counter-Strike’a, obecny na scenie od 2014 roku. Przez wiele znaczących organizacji, takich jak ESC Gaming, PACT, Pompa Team, x-kom Team, AVEZ Esports, Wisła All iN.
Innym graczem jest Kamil „Keia” Pietkun, który zaczął w 2018, kiedy reprezentował barwy Invizy Esport, potem zawodnik Pogoń Szczecin, AVEZ Esports, Anonymo Esports i MONKEsports, teraz zawodnik 9INE. Najważniejszym jego osiągnięciem w 2023 roku było dostanie się na BLAST.tv Paris Major 2023, co dało mu status legendy na mistrzostwach świata w CS:GO.
Wspierając te akcje gracze ci, pokazują swoje zaangażowanie w pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie.
E-sport jako forma nowoczesnej rozrywki
E-sport, czyli rywalizacja w grach komputerowych, stał się jedną z najpopularniejszych form rozrywki w XXI wieku. E-sport nie zna granic geograficznych. Dzięki internetowi, zawodnicy z całego świata mogą rywalizować ze sobą na arenach wirtualnych. Najbardziej znane turnieje międzynarodowe w CS:GO to, np. Intel Extreme Masters (IEM) odbywający się w Katowicach, ESL Pro League, BLAST Premier, DreamHack Masters, PGL Major, który zaliczamy do turniejów rangi Major, FACEIT Major z najwyższymi nagrodami, organizowany przez platformę e-sportową FACEIT. No i Major Championships organizowany przez Velve.
Miliony ludzi na całym świecie swoich ulubionych graczy, np. Oleksandr “s1mple” Kostyliev z drużyny Natus Vincere (Na’Vi), uważany za jednego z najlepszych graczy w historii CS:GO, Nicolai “dev1ce” Reedtz z drużyny Ninjas in Pyjamas, uwielbiany za swoje zdolności snajperskie, czy Marcelo “coldzera” David, brazylijski gracz, który reprezentował drużyny takie jak SK Gaming i FaZe Clan, znany ze swoich doskonałych umiejętności strzeleckich.
Skoro jednym z najlepszych zawodników e-sportowych w grze CS:GO jest Ukrainiec, nie dziwi więc fakt, że zamieszcza on wypowiedzi w swoich mediach społecznościowych, na streamach i w wywiadach jakie są potrzeby niezbędne jego krajowi. Znany jest nie tylko z organizowanych licznych akcji charytatywnych podczas turniejów na rzecz swojego kraju, ale i z kampanii medialnych. Generalnie można powiedzieć, że jego zaangażowanie w różne formy wsparcia dla Ukrainy przyczynia się do zwiększenia świadomości co takiego tam się dzieje , aktywnie zbiera fundusze, motywuje innych graczy do pomocy faktycznym ofiarom wojny.
Ponieważ większość znanych turniejów e-sportowych w CS-a odbywa się w Polsce zasadnym wydaje się pytanie – dlaczego politycy ukraińscy chcą wciągnąć nas w wojnę, dązą do dalszej destabilizacje regionu i to wszystko zniszczyć? W dodatku w tej grze, nie grze uczestniczą polskie tuzy jak, m.in. “PashaBiceps” – wzór do naśladowania dla młodych e-sportowców.
Czy gry komputerowe wpływają na politykę?
Na pierwszy rzut oka, gry komputerowe wydają się być dalekie od polityki. Ale w rzeczywistości, wiele gier zawiera pewien kontekst polityczny. Na swój sposób kształtują one poglądy graczy. Czy CS jest jedną z takich gier?
Counter-Strike: Global Offensive, z jednej strony nie zawiera bezpośrednich odniesień do współczesnej polityki ani konkretnych wydarzeń historycznych. Gra opiera się na konflikcie między terrorystami a antyterrorystami, a mapy przedstawiają głównie neutralne lokacje.
Z drugiej strony, niektóre elementy gry mogą być interpretowane w kontekście politycznym, np.
Terroryści i antyterroryści są często postrzegani jako reprezentanci różnych stron w konfliktach geopolitycznych.
Niektóre mapy mogą być osadzone w miejscach, które kojarzą się z konfliktami lub napięciami politycznymi (specjalny pokój dla Rosjan stworzony przez fińską gazetę “Helsingin Sanomat”- “de vojna”, w którym przekazuje się informacje z frontu).
Rodzaje broni i wyposażenia dostępne w grze mogą odzwierciedlać uzbrojenie używane przez różne siły zbrojne na świecie (skórki broni z flagą ukraińską sprzedawane na Steamie.)
CS:GO, według Velve, ma być przede wszystkim grą akcji, czystą rozrywką.
Istotne jest, aby to sami gracze decydowali, czy chcą interpretować grę w kontekście politycznym. Niektórzy mogą dostrzegać w niej pewne odniesienia polityczne, podczas gdy inni skupiają się na aspektach stricte rozrywkowych.
Z tego co napisałem wyżej warto wspomnieć, że e-sportowe rozgrywki CS:GO stają się często areną dla wyrażania poglądów politycznych, np. Oleksandr “s1mple” Kostyliev z Natus Vincere (Na’Vi) , wykorzystuje swoją popularność, swoje social media do promowania określonych idei politycznych.
CS:GO a świadomość społeczna Polaków
Choć CS:GO jest grą o tematyce militarnej, nie promuje konkretnych ideologii politycznych ani nie komentuje rzeczywistych konfliktów. Uważam, jednak, że ta neutralność to sposób na uniknięcie kontrowersji i tylko pozorne skupia się na aspekcie rywalizacji sportowej i rozrywce. Po pierwsze wojna na Ukrainie zwiększyła świadomość młodych Polaków na temat współczesnych konfliktów zbrojnych – temat wojny na Ukrainie podczas streamów na Twitchu stał się bardziej obecny w dyskusjach i refleksjach graczy. Po drugie sądzę, że gracze stali się bardziej odporni na toporną manipulacje i propagandę ze strony rosyjskiej jak i ukraińskiej poprzez wzajemną dyskusję podczas rozgrywki. Po trzecie poznaliśmy organizacje e-sportowe organizujące konkretne inicjatywy mające na celu mobilizowanie wsparcia, konkretnych graczy włączających się w akcje charytatywne na rzecz Ukrainy – aż ciśnie się na usta pytanie co z 45 transzą wsparcia od rządu polskiego (z naszych podatków) w związku z wojną na Ukrainie? Dlaczego tak ochoczo znani e-sportowi polscy gracze nie pomagają zdolnym, młodym graczom z małych miast, np. z Piły i okolic? Czasami mam wrażenie jakoby nasze gwiazdy e-sportu reprezentowały postawę typu – nie zjem kebaba, bo to nie pasuje do diety promowanej przeze mnie na Instagramie.
Na koniec słów kilka
“Counter-Strike: Global Offensive” ma wpływ na świadomość społeczną Polaków w kontekście wojny na Ukrainie i działań pomocowych. Grając w CS:GO Polacy rozwijają swoją wiedzę na temat taktyk wojskowych, np.książka “Wzorce Zwyciężania” Kruczyńskiego i Plebeniaka, są bardziej wyczuleni na manipulacje, indoktrynacje, oraz znajdują wsparcie emocjonalne wśród podobnie myślących graczy. Choć CS:GO nie jest grą o wyraźnym politycznym kontekście, to widać wyraźnie jej społeczny aspekt, np. pomaganie Ukrainie nawet kosztem własnego narodu vide oddawanie części swojego PKB na rzecz Ukrainy. Jak mawiali gitowcy swego czasu – “Dla selfie z kosmitą oddaliby całą ojcowiznę.”
Mówiąc krótko, zwięźle, po wojskowemu i na temat – czekamy na naszego, utalentowanego zawodnika w CS-a.