Gamingzone Piła

dtreamer z ukrainy

Wpychanie Polski do wojny na Ukrainie a CS:GO

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak sytuacja polityczna może wpłynąć na świat gier komputerowych? W szczególności, co wspólnego ma wpychanie Polski do wojny na Ukrainie z popularną grą CS:GO? Przyjrze się tym zagadnieniom bliżej, łącząc dwa na pozór odległe tematy – międzynarodowe konflikty i esport.

Wprowadzenie

Polityka i gry komputerowe – dwa światy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ale czy na pewno? Czy konflikt zbrojny może wpłynąć na świat wirtualny, a gry takie jak CS:GO mogą mieć wpływ na rzeczywistość? Przyjrzę się temu.

Rola Polski w konflikcie

Polska, jako sąsiad Ukrainy, ma szczególną rolę w tym konflikcie. Nasz kraj udziela wsparcia humanitarnego, politycznego, militarnego i finansowego. Ale co by się stało, gdyby Polska została wciągnięta bezpośrednio do wojny? Jakie byłyby tego konsekwencje?

CS:GO - czym jest ta gra?

CS:GO, czyli Counter-Strike: Global Offensive, to jedna z najpopularniejszych gier typu first-person shooter na świecie. Doskonale wiecie, że rywalizujemy w drużynie terrorystów albo antyterrorystów w różnych scenariuszach. Zapytacie, czy ta gra ma coś wspólnego z polityką?

Przeczytajcie artykuł nijakiego Szymona Radzewicza z 2022 roku publikującego w Webinsider, do dzisiaj widniejącego w wyszukiwarce, pt. „Dziwią się, jak Ukraińcy w bombardowanym mieście mogą grać w CS:GO. Mnie dziwi brak empatii”. Autor wprost, obok wygłaszanych poemów na temat Ukraińców grających w czasie bombardowania w CS-a, pisze, że zdziwiła i zabolała go ta krótkowzroczność internautów. Ma wrażenie, jak twierdzi, że część internautów chce, aby wszyscy Ukraińcy albo siedzieli 24 godziny na dobę skuleni w kijowskim metrze, albo biegali z bagnetami na rosyjskie czołgi i wyrzutnie rakietowe. Cóż, w takiej sytuacji można zacytować Grzegorza Płaczka „to się samo komentuje”, wytykać nielogiczność autora, bo bombardowania miały miejsce w Charkowie, a nie w Kijowie, po trafne spostrzeżenia internautówCzyli co, mają świadomość, że trwa wojna, ostrzał rakietowy był już nie raz, a mimo to siedzą i łoją w CS?”, „Też tego nie kumam… Rozumiem, że potrzebują odetchnąć od tego… Ale dookoła ludzie giną, a oni [.….] i cyk, pora na Csa…?” Czy coś się od tamtej pory zmieniło? W Komputer Świecie nijaki Amadeusz Cyganek w artykule z 2023 pt. Powstał specjalny, sekretny pokój dla rosyjskich graczy CS:GO, informujący ich, że znajdą tam prawdziwe informacje o wojnie na Ukrainie, bo poprzez blokadę informacyjną są przecież indoktrynowani. Twórcy tego pokoju, Finowie – dokładnie pismo Helsingin Sanomat , stworzyli go w ramach pomocy humanitarnej Ukrainie. Aż chce się zapytać autora, czy rząd w Kijowie także nie manipuluje społeczeństwem i opinią międzynarodową? Czy ci manipulanci nie znają strategii, kiedy, np. udajesz się na jeden z bombsite’ów, aby zasugerować atak, a następnie szybko przenosisz się na drugi bombsite, by przeciwnicy sądzili, że skoncentrowałeś swoje siły na tym właśnie początkowym miejscu? Albo gdy wykorzystujesz dźwięki do wprowadzenia przeciwników w błąd, np. chodzisz po cichu (przytrzymując klawisz shift), aby wydawało się, że się nie zbliżasz. Albo rzucasz granatem dymnym lub błyskowym w jedno miejsce, aby zasumulować atak w tym miejscu, podczas gdy prawdziwy atak jest gdzie indziej. To są fortele i każdy je zna w CS-e, po co więc te emocje i niezrozumiałe postawy? Przy okazji, wspomnieć tutaj chciałem również o licznych akcjach charytatywnych w CS:GO organizowanych na rzecz Ukrainy – , np.

    • Natus Vincere (Na’Vi) zorganizowało turniej charytatywny o nazwie “Born to Be Brave”, aby zbierać fundusze na pomoc medyczną dla Ukrainy – w turnieju wystąpili znani gracze, w tym s1mple i mezii.

  1. Inne Turnieje:

    • ESL Challenger League Season 47: turniej w regionie Ukrainy z pulą nagród wynoszącą 150 000 dolarów.

    • MESA Nomadic Masters: Spring 2024: Kolejny turniej, który odbywa się w Mongolii, ale również obejmuje Ukrainę. Pula nagród wynosi 100 000 dolarów

Można zauważyć, jak różnorodne są inicjatywy w środowisku CS:GO. Na przykład, sprzedaż specjalnych skórek do broni, z których dochód także został przekazany na ukraińskie organizacje charytatywne.Miejmy tylko nadzieję, że te pieniądze trafią faktycznie do osób potrzebujących, albo do walczących żołnierzy ukraińskich.

Inicjatywa

Zebrane środki

Beneficjent

Turniej Gamers for Ukraine

100 000 USD

Ukraińskie organizacje humanitarne

Sprzedaż skórek do broni

50 000 USD

Ukraińskie organizacje charytatywne

Takie działania przynoszą konkretne wsparcie finansowe, budują także więzi między graczami na całym świecie, nawet w wirtualnej rzeczywistości. Wypadało by jednak zacytować klasyka „Ukradnij trochę, a wsadzą cię do więzienia. Kradnij dużo, a uczynią cię królem” i zapytać jak te wszystkie akcje charytatywne mają się do powszechnie w tym kraju panującej korupcji? Dla lepszego zrozumienia tej kwestii znowu posłuże się cytatem “Każdy grosz przekazany na pomoc humanitarną to krok w stronę lepszego świata.” – dlatego pytam, jak to się ma do indoktrynacji i przyzwyczajania nas, że za 2-3 lata Polscy żołnierze muszą przystąpić do wojny?

screen z gry cs:go

Popularność CS:GO w Polsce

W Polsce CS:GO cieszy się ogromną popularnością. Wystarczy udać się na Twitcha, by zobaczyć ilu streamerów gra w CS-a. Wspomniany tu Szymon Radzewicz twierdzi, że „Dla wielu CS:GO jest jak rytuał. Podczas rozgrywek gracze rozmawiają ze sobą. Wymieniają się doświadczeniami. Mówią o swoich emocjach, dzielą się troskami i radościami. Rozmowy przez mikrofony bywają równie ciekawe co rozmowy w realu”.  To wszystko prawda, choć sam jestem „piknikiem” rozmawiałem swego czasu ze streamerką i graczem CS:GO H@nq’ą Goora1ką, która powiedziała, że odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale całą drużynę jest bardzo ważna, uporządkowanie i konsekwencja. Najsłynniejsi polscy gracze CS:GO, np. Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski, który publicznie wyrażał swoje poparcie dla Ukrainy i uczestniczył w różnych inicjatywach charytatywnych na rzecz Ukrainy, inny gracz, np. Michał “MICHU” Müller, , który brał udział w zbiórkach i inicjatywach mających na celu pomoc Ukrainie, zarówno poprzez donacje, jak i na platformach społecznościowych trochę mnie rozczarowali. To gracze, których stawiałem za wzór w e-sporcie, aczkolwiek od razu chcę zaznaczyć, że kwestia popierania Ukrainy jest delikatna i złożona, nikt nie chce przecież, być odbierany sprzecznie z wartościami humanitarnymi i społecznymi.

Na stronie cybersport w 2023 wśród najlepszych graczy CS:GO znajdziemy Wiktora “mynio” Kruka, który jest weteranem polskiego Counter-Strike’a, obecny na scenie od 2014 roku. Przez wiele znaczących organizacji, takich jak ESC Gaming, PACT, Pompa Team, x-kom Team, AVEZ Esports, Wisła All iN.

Innym graczem jest Kamil „Keia” Pietkun, który zaczął w 2018, kiedy reprezentował barwy Invizy Esport, potem zawodnik Pogoń SzczecinAVEZ EsportsAnonymo Esports i MONKEsports, teraz zawodnik 9INE. Najważniejszym jego osiągnięciem w 2023 roku było dostanie się na BLAST.tv Paris Major 2023, co dało mu status legendy na mistrzostwach świata w CS:GO.

Wspierając te akcje gracze ci, pokazują swoje zaangażowanie w pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie.

E-sport jako forma nowoczesnej rozrywki

E-sport, czyli rywalizacja w grach komputerowych, stał się jedną z najpopularniejszych form rozrywki w XXI wieku. E-sport nie zna granic geograficznych. Dzięki internetowi, zawodnicy z całego świata mogą rywalizować ze sobą na arenach wirtualnych. Najbardziej znane turnieje międzynarodowe w CS:GO to, np. Intel Extreme Masters (IEM) odbywający się w Katowicach, ESL Pro League, BLAST Premier, DreamHack Masters, PGL Major, który zaliczamy do turniejów rangi Major, FACEIT Major z najwyższymi nagrodami, organizowany przez platformę e-sportową FACEIT. No i Major Championships organizowany przez Velve.

Miliony ludzi na całym świecie swoich ulubionych graczy, np. Oleksandr “s1mple” Kostyliev z drużyny Natus Vincere (Na’Vi), uważany za jednego z najlepszych graczy w historii CS:GO, Nicolai “dev1ce” Reedtz z drużyny Ninjas in Pyjamas, uwielbiany za swoje zdolności snajperskie, czy Marcelo “coldzera” David, brazylijski gracz, który reprezentował drużyny takie jak SK Gaming i FaZe Clan, znany ze swoich doskonałych umiejętności strzeleckich.

Skoro jednym z najlepszych zawodników e-sportowych w grze CS:GO jest Ukrainiec, nie dziwi więc fakt, że zamieszcza on wypowiedzi w swoich mediach społecznościowych, na streamach i w wywiadach jakie są potrzeby niezbędne jego krajowi. Znany jest nie tylko z organizowanych licznych akcji charytatywnych podczas turniejów na rzecz swojego kraju, ale i z kampanii medialnych. Generalnie można powiedzieć, że jego zaangażowanie w różne formy wsparcia dla Ukrainy przyczynia się do zwiększenia świadomości co takiego tam się dzieje , aktywnie zbiera fundusze, motywuje innych graczy do pomocy faktycznym ofiarom wojny.

Ponieważ większość znanych turniejów e-sportowych w CS-a odbywa się w Polsce zasadnym wydaje się pytanie – dlaczego politycy ukraińscy chcą wciągnąć nas w wojnę, dązą do dalszej destabilizacje regionu i to wszystko zniszczyć? W dodatku w tej grze, nie grze uczestniczą polskie tuzy jak, m.in.  “PashaBiceps” – wzór do naśladowania dla młodych e-sportowców.

żołniez ukrański
ukrański żołnierz zbrukany krwią polskiego żołnierza

Czy gry komputerowe wpływają na politykę?

Na pierwszy rzut oka, gry komputerowe wydają się być dalekie od polityki. Ale w rzeczywistości, wiele gier zawiera pewien kontekst polityczny. Na swój sposób kształtują one poglądy graczy. Czy CS jest jedną z takich gier?

Counter-Strike: Global Offensive, z jednej strony nie zawiera bezpośrednich odniesień do współczesnej polityki ani konkretnych wydarzeń historycznych. Gra opiera się na  konflikcie między terrorystami a antyterrorystami, a mapy przedstawiają głównie neutralne lokacje.

Z drugiej strony, niektóre elementy gry mogą być interpretowane w kontekście politycznym, np.

  • Terroryści i antyterroryści są często postrzegani jako reprezentanci różnych stron w konfliktach geopolitycznych.

  • Niektóre mapy mogą być osadzone w miejscach, które kojarzą się z konfliktami lub napięciami politycznymi (specjalny pokój dla Rosjan stworzony przez fińską gazetę “Helsingin Sanomat”- “de vojna”, w którym przekazuje się informacje z frontu).

  • Rodzaje broni i wyposażenia dostępne w grze mogą odzwierciedlać uzbrojenie używane przez różne siły zbrojne na świecie (skórki broni z flagą ukraińską sprzedawane na Steamie.)

CS:GO, według Velve, ma być przede wszystkim grą akcji, czystą rozrywką.

Istotne jest, aby to sami gracze decydowali, czy chcą interpretować grę w kontekście politycznym. Niektórzy mogą dostrzegać w niej pewne odniesienia polityczne, podczas gdy inni skupiają się na aspektach stricte rozrywkowych.

Z tego co napisałem wyżej warto wspomnieć, że e-sportowe rozgrywki CS:GO stają się często areną dla wyrażania poglądów politycznych, np. Oleksandr “s1mple” Kostyliev z Natus Vincere (Na’Vi) ,  wykorzystuje swoją popularność, swoje social media do promowania określonych idei politycznych.

rządzący podrzegają Polaków do wojny

CS:GO a świadomość społeczna Polaków

Choć CS:GO jest grą o tematyce militarnej, nie promuje konkretnych ideologii politycznych ani nie komentuje rzeczywistych konfliktów. Uważam, jednak, że ta neutralność to sposób na uniknięcie kontrowersji i  tylko pozorne skupia się na aspekcie rywalizacji sportowej i rozrywce. Po pierwsze wojna na Ukrainie zwiększyła świadomość młodych Polaków na temat współczesnych konfliktów zbrojnych – temat wojny na Ukrainie podczas streamów na Twitchu stał się bardziej obecny w dyskusjach i refleksjach graczy. Po drugie sądzę, że gracze stali się bardziej odporni na toporną manipulacje i propagandę ze strony rosyjskiej jak i ukraińskiej poprzez wzajemną dyskusję podczas rozgrywki. Po trzecie poznaliśmy organizacje  e-sportowe organizujące konkretne inicjatywy mające na celu mobilizowanie wsparcia, konkretnych graczy włączających się w akcje charytatywne na rzecz Ukrainy – aż ciśnie się na usta pytanie co z 45 transzą wsparcia od rządu polskiego (z naszych podatków) w związku z wojną na Ukrainie? Dlaczego tak ochoczo znani e-sportowi polscy gracze nie pomagają zdolnym, młodym graczom z małych miast, np. z Piły i okolic? Czasami mam wrażenie jakoby nasze gwiazdy e-sportu reprezentowały postawę typu –  nie zjem kebaba, bo to nie pasuje do diety promowanej przeze mnie na Instagramie.

Na koniec słów kilka

“Counter-Strike: Global Offensive” ma wpływ na świadomość społeczną Polaków w kontekście wojny na Ukrainie i działań pomocowych. Grając w CS:GO Polacy rozwijają swoją wiedzę na temat taktyk wojskowych, np.książka “Wzorce Zwyciężania” Kruczyńskiego i Plebeniaka, są bardziej wyczuleni na manipulacje, indoktrynacje, oraz znajdują wsparcie emocjonalne wśród podobnie myślących graczy. Choć CS:GO nie jest grą o wyraźnym politycznym kontekście, to widać wyraźnie jej społeczny aspekt, np. pomaganie Ukrainie nawet kosztem własnego narodu vide oddawanie części swojego PKB na rzecz Ukrainy. Jak mawiali gitowcy swego czasu – “Dla selfie z kosmitą oddaliby całą ojcowiznę.”

Mówiąc krótko, zwięźle, po wojskowemu i na temat – czekamy na naszego, utalentowanego zawodnika w CS-a.

Dodaj komentarz