Gamingzone Piła

szachy w e-sporcie

Od szachów i brydża do e-sportu

W świecie gier, gdzie elektroniczna rywalizacja dominuje, warto czasem spojrzeć wstecz, by docenić korzenie naszych ulubionych rozrywek. Ostatnio do Gamingzone Piła zawitał Wiesiek z wnukiem Damianem w poszukiwaniu komputera do gier, streamowania na Twitchu, ćwiczeń do turnieju e-sportowego, których pozdrawiam serdecznie. Przyznał, że jest, tzw. „dziadersem” , że nie nadąża za tą całą rewolucją w grach. „Za dawnych czasów, gdy szachy i brydż były na topie, tak wiele się zmieniło, że nie jestem w stanie śledzić tych wszystkich przemian. A już ten współczesny e-sport, te strzelanki, mordobicia – nie wiem, gdzie tu logika, sens, strategia. Ponoć to tylko pozory”.

Szachy były królewskim sportem strategicznym

Szachy, nazywane królewską grą, to nie tylko gra, to sport umysłowy, który wymaga od gracza taktyki, precyzji, strategii i głębokiej analizy. Od starożytnych dworów po dzisiejsze turnieje międzynarodowe, szachy zawsze były symbolem inteligencji i wyrafinowania. Wiesiek wspomniał tylko, że swego czasu uczestniczył w turniejach na poziomie dawnego województwa pilskiego z sukcesami. Ale było to tak dawno, że prawdopodobnie „najstarsi górale tego nie pamiętają” (sic). Przy okazji przypomniał ciekawe szachowe powiedzenie:

Szachy są jak życie. Im lepiej myślisz, tym lepiej grasz.”

szachiści-tradycja

Brydż - klasyczna gra karciana

Brydż, z kolei, to klasyczna gra karciana, która cieszyła się ogromną popularnością w dawnych czasach. Zespołowa gra, która wymaga współpracy i strategii, była często rozgrywana przy eleganckich stołach salonów i klubów. Choć może nieco przycichła, to wciąż ma swoje grono wiernych miłośników na całym świecie. Tym razem Damian zauważył, że współpraca w drużynie i odpowiedzialność za rolę jaką w niej pełni nie byłaby możliwa, gdyby nie dziadek i jego nauka. Pamiętam sytuacje, miałem nie wiele lat, siedziałem pod stołem, a w pokoju było „gęsto” od papierosowego dymu, gdy dziadek mówił “Stawiam 3 pik, bez atu.” , a na końcu rozgrywki zwracał się do brydżowego parnera “Dziękuję za dobrą grę.”

E-sport - nowoczesna era rywalizacji

Współczesny e-sport to elektroniczna rewolucja gier, np. Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, czy Call of Duty, zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Wirtualne turnieje, profesjonalne drużyny i ogromne nagrody uczyniły e-sport jednym z najszybciej rozwijających się gałęzi rozrywki- polecam Wam wpis o grze Call of Duty. Czy tego chcemy, czy nie e-sport przyciąga już miliony graczy i fanów z całego świata. Damian potwierdza – CS:GO, CoD to nie jest taka sobie, głupia strzelanka. Streamując CS-a, CoD-a trzeba mieć dobrą pamięć, trzeba umieć przewidywać kilka ruchów do przodu, wreszcie trzeba opracowywać długoterminową strategię i się jej konsekwentnie trzymać – chociażby stosować różne rodzaje ataków, no i obron.

CS:GO-e=sport
CS:GO 2

Postanowiłem wykorzystać więdzę Wieśka dotyczącą szachów i znajomość gry CS:GO Global Offensive Damiana. Dlatego zapraszam do wyjątkowego quizu, gdzie świat szachów spotyka się z ekscytującym CS:GO! Jesteś gotowy na intelektualne wyzwanie oraz rywalizację? Sprawdź swoją wiedzę z dwóch różnych grach – szachów i Counter-Strike: Global Offensive. Zdobądź tytuł mistrza zarówno na szachownicy, jak i w wirtualnej strzelaninie! Gotowy na wyzwanie? To świetnie!

Szachy

Jaki ruch jest uważany za najskuteczniejszy atak w szachach?

 1. Roszada krótka
 2. Szach mat
 3. Wymiana hetmana

Które z poniższych otwarć szachowych uważane jest za agresywne i prowadzące do szybkich ataków?

 1. Gambit królewski
 2. Obrona sycylijska
 3. Obrona Caro-Kann

Jakie zagranie w szachach jest znane jako “wieszczek mat”?

 1. Mat krótki
 2. Mat królewskim
 3. Mat królowej

CS:GO Global Offensive

Która z poniższych broni jest preferowanym wyborem podczas odbicia zakładników w CS:GO?

 1. AWP
 2. M4A4
 3. AK-47

Jakie są główne cele antyterrorystów podczas odbicia zakładników?

 1. Wyeliminowanie wszystkich terrorystów i odbicie zakładników
 2. Utrzymanie zakładników i zabezpieczenie terenu
 3. Zniszczenie celu terrorystów i odbicie zakładników

Która mapa w CS:GO jest najbardziej znana z trybu odbicia zakładników?

 1. Dust II
 2. Office
 3. Mirage

Mam nadzieję, że quiz dostarczył Wam trochę rozrywki, w razie czego Wiesiek pozostawił mi prawidłowe odpowiedzi.

Gamingzone Piła - most między pokoleniami

Jak widzicie Gamingzone Piła łączy tradycję z nowoczesnością. Od szachów i brydża po e-sportowe hity, dla każdego gracza. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że staje się mostem łączącym pokolenia, gdzie pasja do gier przekracza granice czasu i przestrzeni.

Zapraszam do Gamingzone Piła, bo niezależnie od epoki, w której żyjemy, gra to zawsze gra – źródło radości, emocji i niezapomnianych przeżyć.

Dodaj komentarz