Gamingzone Piła

musik

Jaki komputer dla muzyka

Gamingowy komputer jako komputer do tworzenia muzyki

Dziś krótko i na temat. Do budowy komputera dla muzyka zainspirował mnie klient, którego  kompletnie nie interesowały parametry gamingowego komputera, karty graficzne z serii GTX, ani mega mocny najnowszy procesor z 8-mioma, czy 16 rdzeniami. Chodziło bardziej o cichą obudowę, spokojną pracę wentylatorów “jak u Pana Boga za piecem” parafrazując klasyka, możliwość instalacji dodatkowych wiatraków. Bardzo ważną sprawą była kwestia jej wyciszenia  żeby maksymalnie obciążony komp nie  generował hałasu.

Tzw. szybką akcje zacząłem od wyboru obudowy i chłodzenia, gdzie priorytetem ma być jak najniższy poziom hałasu. Tak jak wielu znanych youtuberów zajmujących się produkcją muzyki zaproponowałem obudowę Be Quiet! Dark Base 700. Jest to co prawda droga opcja, ponieważ można posiłkować się matami wygłuszającymi, ale przecież chodzi nam o profesjonalny wygląd.

Ważny procesor i pamięć RAM w komputerze dla muzyka

Klient oświadczył, że korzysta z dużej ilości aplikacji do tworzenia muzyki, tj. różnych wtyczek, efektów, kompresorów, korektorów, syntezatorów, rozbudowanych bibliotek sampli, więc te programy będą mocno obciążać procesor. Dlatego zaproponowałem klientowi procesor Intel Core i7 7700  4 rdzeniowy 8 wątkowy, chociaż i i5 6500 4x 3,8ghz też byłby odpowiedni. Generalnie w jego przypadku  nie jest potrzebny najnowocześniejszy procesor, gdy tworzy muzykę, ważna jest moc i suma wszystkich rdzeni procesora, jego osiągi, w/g strony CPU benchmark, co najmniej 8000 GHZ ma być OK. Zasugerowałem, ze względu dodawane różne sample, ścieżki, 16 GB pamięci RAM, np. takie RIPJAWS o taktowaniu 3200 MHZ wystarczą,  jeśli te wszystkie wtyczki zacznie uruchamiać jednocześnie. Nie ma co się  oszukiwać, klient zapewne podczas produkcji muzyki, będzie korzystał z przeglądarki, z innych programów, czy tych działających w tle.

Dyski SSD umożliwiają muzykom szybkie wczytywanie swoich projektów

Skoro w komputerze gamingowym ważny jest dysk SSD ze względu na szybkość wczytywania danych, tak i tu montuje go, choćby na sam system, a dodatkowo na podstawowe wtyczki do tworzenia muzyki, biblioteki sampli, czy tzw. DAW. Generalnie chodzi o to, żeby projekty nad którymi aktualnie pracuje muzyk, były szybciej obsługiwane przez pamięć RAM. I tak jak w gamingowym komputerze zaproponowałem magazyn 1 TB do trzymania na nim potrzebnych danych.

studion
komputer-do-muzyki

Jakie monitory dźwięku

Bardzo ważną kwestią dla klienta były, tzw. monitory dźwięku (i wcale nie chodziło o monitory obrazu) z możliwością podłączenia ich poprzez interfejs usb, np. głośniki Behringer  Studio USB. Ich głównym zadaniem jest jak najczystsze odtwarzanie dźwięku, najwierniejsze przekazanie dźwięku stereo. Jest to jednak dosyć pejoratywne pojęcie, ponieważ każdy z nas ma różne preferencje brzmieniowe. Zasadą generalną jest, aby podczas tworzenia muzyki nie słuchać jej zbyt głośno, ponieważ ciężko jest wtedy podjąć rozsądną decyzję na temat miksu nad którymi pracujemy. W sytuacji, kiedy pomieszczenie nie jest zaadoptowane do tego celu, zawsze możemy posiłkować się słuchawkami i wyłapywać każdy dźwięk bez pogłosu.

Interfejs audio i możliwość podłączenia dwóch monitorów

Wbrew pozorom karta dźwiękowa nie ma żadnego znaczenia ze względu na to, że stosuje się interfejs audio. Podobnie sprawa ma się z kartą graficzną – po prostu być musi, w tym konkretnym przypadku klient życzył sobie podłączenie do komputera 2 monitorów (dlatego tak ważna była tu obudowa). Zapewnia to wysoki komfort pracy, poza tym, większość kart graficznych, w mojej ofercie bez żadnego problemu obsługuje dwa monitory. Pamiętać należy tylko o odpowiedniej rozdzielczości i konfiguracji obrazu w Windows 10. Doskonałym programem konfigurującym obraz na dwóch monitorach jest DisplayFusion

Jaki system dla twórcy muzyki lepszy

Fundamentalną rzeczą i nie należy o tym zapominać jest sam system. Nie mówię tu o Mac-u, spowodu jego wysokiej ceny, wybierany przez nielicznych twórców muzyki, ale o systemie Windows 10. Zwolennicy Mac-a będą twierdzić, że to system o wiele stabilniejszy od Windowsa. Nie doświadczysz na nim żadnego zawieszania się, dziwnych dźwięków, czy szumów jak na Windows. Tylko czy rzeczywiście? Kiedy zabrakło w budżecie muzyka tych 460 zł na w pełni legalny, z licencją system Windows 10, zaproponowałem klientowi nie aktywowany, darmowy Windows, pozbawiony niektórych funkcji, do czasu, aż środki się znajdą

studio4n
komputer-gamingowy-dla-muzyka

Podobnie jak na e-sporcie tak na tworzeniu muzyki można zarabiać. Oprócz odpowiedniego sprzętu, wymagana jest, jak wszędzie ciężka praca i konsekwentna realizacja celów, tylko  nie za wszelką cenę. Konieczne jest podejście biznesowe, czyli po prostu potrzeba tworzyć muzykę, na którą jest zapotrzebowanie. Jeśli, np. tworzymy bity, to na  stronach jak bitstars.com, airbit.com można nie tylko sprzedać sam bit, ale do nie niego licencję i sprzedawać go wielokrotnie 

Przypominajka

Nadmienię tylko, że Gamingzone Piła nie sprzedaje starych, 15 letnich zestawów komputerowych w chińskich obudowach, ze świecidełkami LED i z naklejką gaming. Nie, nie u mnie takie ‘brunery”. Rozumiem też, że klient nie ma czasu, ani wiedzy, żeby szukać optymalnych podzespołów do komputera dla graczy, tym bardziej go poskładać. Nie strzelam sobie w kolano pisząc takie rzeczy, po prostu, z doświadczenia wiem, że nie wszystkich stać na komputer, np. z procesorem i11, albo z Geforcem RTX 3080 za 10000. Gamingzone Piła to nie firma „krzak”, albo „inco”, nie „wciskam ludziom kitu”, to legalnie działające przedsiębiorstwo tu, na lokalnym rynku, a zestawy gamingowe opieram o takie części jak MSI, ASUS, Gigabyte, SilentiumPC, Corsair

Coś extra

Medhouse sprzed 27 lat. Można? Takie riffy wymagają czegoś więcej niż tylko technicznej wprawy – dobrze stworzony riff ma zdolność wrycia się w pamięć, pozwala tym riffom przetrwać próbę czasu, rezonuje zarówno z doświadczonymi entuzjastami, jak i nowicjuszami. Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem Jak komputer pomaga muzykom tworzyć muzykę bez względu na odległość.

Dodaj komentarz