Gamingzone Piła

gaming5

Służbowy do pracy, prywatny do gier

Klient zakupił u mnie gamingowy komputer stacjonarny, miał jednak problem, ponieważ chciał korzystać z jednego monitora, klawiatury i myszy, a do tego przyłączyć służbowego laptopa. Budżet na takie połączenie był… ekonomiczny. Dlatego zdecydowałem się zakupić niedrogiego switcha – KVM.

Czy jest sposób na to, aby uniknąć wielkiej plątaniny kabli na biurku, 2 monitorów, 2 klawiatur, 2 myszy, 2 drukarek, 2 kamerek? Rozwiązaniem był KVM. Zobacz jak łatwo i niedrogo rozwiązałem problem.

Przełączniki KVM podłącz dwa komputery do jednego monitora

Klient sądził, że połączenie za pomocą KVM zarezerwowane jest przede wszystkim dla serwerowni, gdzie “jajogłowi” administratorzy zarządzają 15 komputerami z systemem Linux, czy Windows z konsoli poleceń i, że jakaś magia powoduje, że potrzebują do tego zestawu jednej myszy i klawiatury. Otóż nie, chciałoby się zacytować tu klasyka “oj nie tak panowie, nie tak”. Nie wdając się w większe dywagacje zakupiłem na aukcji sprzętowy KVM HDMI/USB, gdzie 2  komputery korzystają z 1 monitora, oraz umożliwia dzielenie się jednym zestawem klawiatury i myszy. Zapytacie, po co to wszystko? Przecież oferowane przez ze mnie monitory posiadają 3 wyjścia – DVI, HDMI, VGA, potrzebny więc będzie jedynie odpowiedni przewód. Tak samo KVM można zastąpić Hub’em USB i będzie taniej, w dodatku prościej. No nie wiem czy taniej i czy prościej, zdecydowaliśmy się jednak na KVM z USB, choć w wypadku prac w Biosie nie będzie on działał poprawnie. Można w końcu użyć oprogramowania Microsoftu, np. Microsoft Garage Mouse without Borders, W każdym bądź razie wygrała wygoda i sprzętowy switch.

 

Schemat podłączenia switcha KVM

podłączenie-kvm
kvm-schemat

Połączenie jest banalne, ogranicza się do wykorzystania przewodu HDMI od monitora i podłączenie go do switcha KVM, podłączamy również do niego komputery za pomocą ekranowanych przewodów USB znajdujących się w komplecie, przewody USB od klawiatury i myszy również wpinamy do switcha KVM. Urządzenie czerpie zasilanie poprzez microusb z komputerów podłączonych do niego. Zasada działania przełącznika KVM jest prosta – wystarczy jedynie wcisnąć przycisk znajdujący się na nim, aby KVM automatycznie przełączył klawiaturę, mysz i obraz z monitora. Monitoruje on porty USB każdego komputera, jak wykryje sygnał przełącza wybrany komputer w tryb działania. Jeśli wybrany komputer jest wyłączony, KVM przejdzie do następnego podłączonego i aktywnego komputera. Ze spraw technicznych wspomnę tylko, że model ten obsługiwał interfejs HDMI i USB, obsługuje również rozdzielczość 4K x 2K 30Hz. 

Zalety przełączników KVM

Ameryki nie odkryje jak powiem, że switch KVM okazał się  strzałem w dziesiątkę, dzięki niemu rozwiązałem 3 główne problemy. Przede wszystkim klient uniknął ciągłego przepinania kabli, zachował porządek na biurku, nie musi już mieć dwóch klawiatur, 2 myszek, 2 monitorów. Miał również obawy, czy w trakcie przełączania nie uszkodzi karty graficznej – odpowiedź może być tylko jedna- nie i jeszcze raz nie. Jak już wspominałem należy zadbać o to, aby kable HDMI-USB były ekranowane, uchroni nas to od zniekształcenia obrazu w grach.

Podsumujmy zalety przełączników KVM krótko w punktach:

  1.  przede wszystkim oszczędność miejsca, ponieważ do każdego komputera nie trzeba posiadać osobno klawiatury, monitora i myszki
  2. to świetne rozwiązanie do domu, w domowym biurze
  3. łatwo się instaluje, za KVM przemawia bezproblemowe użytkowanie, ekonomia – oszczędność czasu, naszego zdrowia, pieniędzy.

Prawie jak KVM

Pamiętajmy o jednym, przełącznik KVM (nie mylić ze switchem ethernernetowym) to nie jest to samo co Splitter KVM, który rozdziela sygnał video na kilka urządzeń wyświetlających. Spitter umożliwia podłączenie dwóch  telewizorów do jednego nadajnika (np. komputer lub dekoder). W takim przypadku na dwóch telewizorach jest ten sam sygnał. W skrócie splitter HDMI rozdziela sygnał HDMI z dowolnego źródła sygnału na dwa odbiorniki.

Natomiast przy pomocy KVM HDMI kontrolować możemy dwa komputery za pomocą jednego zestawu –  mysz, klawiatura i wyświetlać obraz na jednym monitorze. Oczywiście, jest wiele rozwiązań tej sytuacji, m.in. można zakupić monitor dla grafika LED Eizo CS240-BK 24 ze złączami DisplayPort, DVI, HDMI, USB za worek monet, ale nie o to tu chodziło, budżet, jak wspomniałem, był ograniczony, a poza tym mówimy tu o rozwiązaniu stricte ekonomicznym.  Skutecznym remedium byłoby sięgniecie po markowe rozwiązania tajwańskiego producenta SOHO / SMB firmy Aten, ciągle jednak nie mówimy o profesjonalnych produktach AV. Proszę dokładnie przestudiować jeden z moich artykułów o polaczeniu komputerów za pomocą przewodu Thanderbolt 3, czyli umożliwia on podłączenie do portu Thunderbolt 3 (USB C) urządzenia w celu dostarczania sygnału wideo. Krótko mówiąc omawiam w nim sposób połączenia laptopa i migracji na komputer stacjonarny.

Jako ciekawostkę podam, że jednym z głównych odbiorców takich urządzeń (KVM) jest branża medyczna, gdzie cztery lub więcej monitorów przełącza się między dwoma urządzeniami źródłowymi, takimi jak rezonans czy rentgen.

Suma sumarum

Może KVM nie jest urządzeniem, tzw. smart, naszpikowanym elektroniką inteligentnym domie, ale dzięki niemu oszczędzamy na rachunkach za prąd. Nie pełni także roli syreny alarmowej, ani rejestratora ruchu, ale zdecydowanie ułatwia zarządzanie dwoma komputerami. W końcu, Pan grafik komputerowy po sumiennej pracy będzie mógł odpocząć grając, np. w Call Of Duty wduszając jedynie przycisk na obudowie switcha. Najważniejszy cel został osiągnięty – przełączenie się między dwoma komputerami. Kolejna sprawa to oszczędności, następnie porządek na biurku. A oto nam chodziło.

gra-gamingzone-pila
grafika-gamingzone-pila

Dodaj komentarz