Gamingzone Piła

ajor

Streamowanie Fortnite, strategie gry

Fortnite gra e-sportowa

Fortnite to gra, która zrewolucjonizowała świat gier online, to także gra, która stanowi arenę zmagań dla e-sportowców. Czy Fortnite jest grą e-sportową? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niektórych, bo gra ta oficjalnie nie jest uznawana za grę e-sportową!!! W 2024 roku, Fortnite Championship Series (FNCS) oficjalnie ogłosiło swój harmonogram turniejowy, obiecując jednocześnie  rywalizację dla graczy na całym świecie. Wspólnie z Wami przyjrze się, jak te zapowiedzi wpływają na Fortnite jako na grę e-sportową, wspomnę o najlepszych zawodnikach e-sportowych na świecie i w Polsce, wymienię kilka rodzaji strategii na grę, nadmienie ile zarabiają najlepsi na graniu, o rodzajach broni stosowanych w grze, a na koniec zaproszę Was na quiz. 

Turnieje Fortnite

Turnieje Fortnite są organizowane regularnie i przyciągają graczy z całego świata. Wśród nich znajdują się zarówno turnieje dla pojedynczych graczy, jak i dla drużyn, np. 

 1. Battle Royale Tournament (w stylu lobby) – solo, duet, trio, skład – do 100 graczy na lobby.
 2. Blitz Mode (bracket style) – 1v1 – solo.
 3. Clan vs. Clan Mode (styl klamrowy) – 3v3 – Drużynowy

Wiele z tych turniejów oferuje duże nagrody pieniężne, co przyciąga najlepszych graczy z całego świata.

Najlepsi zawodnicy Fortnite

Wśród najlepszych graczy Fortnite na świecie znajdują się tacy gracze jak Queasy, Veno, Dukez, Edgey i TaySon5. Wszyscy oni są znani ze swoich umiejętności i osiągnięć w grze. Ich strategie i taktyki są często analizowane i naśladowane jako wzór przez innych graczy. Chciałem Wam jednak przedstawić znacznie młodszego gracza z Argentyny, K1nga urodzonego w 2006 roku 22 kwietnia w w Buenos Aires. W 2019  k1ng stał się gwiazdą. Cała Argentyna mówiła o 13-latku, który wygrał 5 milionów reali (ponad 900 000 USD). Ciekawostką było to, że nawet prezydent Argentyny zadzwonił do niego, aby powiedzieć: “K1ng, to, co zrobiłeś z Fortnite, było niesamowite, bardzo szalone”. Był prawdziwą supergwiazdą w Argentynie. Kilka miesięcy po Mistrzostwach Świata format FNCS rozpoczął się od trio. Zagrał z x0wN i Toxic i zapewnił sobie drugie miejsce w wielkim finale. W 2019 roku był bez wątpienia gwiazdą w swoim kraju. Rozpoczął rok jako nikt, a zakończył go jako wzór do naśladowania dla wielu w wieku 13 lat.

Po tym okresie K1ng jakby zdystansował się od Fornitre, w Squad FNCS zajął 13,  a w kolejnych FNCS w duecie nie odnósł spektakularnych sukcesów. W 2021 w FNCS wraz z Seeyunem i Cadu zapewnił sobie zwycięstwo, ale im dalej w las, tym więcej drzew. Chociaż W 2022 roku wygrał NRG [Zone Wars] Championship z Phzinem, był to jednak mało prestiżowy turniej. W 2023 podczas Mistrzostw Świata w Danii zaczął grać wspólnie Frazerem, gdzie ostatecznie wygrał Majora 2. Natomiast w Pucharze Świata (FNCS Global Championship) zagrali słabo, zawiedli.

Ten filmik pochodzi z oficjalnego kanału youtube #FaZe5 | K1NG https://youtu.be/KcxHL8uY0k0

Wspomnniałem o graczach zagranicznych, warto jednak wiedzieć co na krajowym podwórku “piszczy”. Przedstawiam listę Polskich graczy opracowaną przez branżowy portal esportsearning.com:

 1. Kami (Michał Kamiński) – $1,419,944.20
 2. Setty (Iwa Zając) – $1,075,801.81
 3. teeq (Maciej Radzio) – $494,621.43
 4. Japko (Aleksy Jabłoński) – $297,300.00
 5. Artor (Artur Wielgosz) – $132,336.67
tabela zarobków Polskich graczy w Fortnite

Graczy tych można spotkać na Twitchu, gdzie ćwiczą, przygotowują się do turniejów. Można z nimi pogadać, a nawet zagrać podczas ich “streama”. Gracze ci reprezentują różne drużyny e-sportowe, m.in. Devils.one, AGO Esports, czy Dynamind. Zarobki na samym Twitchu w/w zawodników mogą się różnić, np. jeśli gracz streamuje w miesiącu ponad 100h z samych reklam może zarobić ok. 12500 zł, oczywście, nie traktujcie tego jak prawdę objowioną, są to szacunki podawane przez portal w4.pl. Jakiś czas temu rozmawiałem z H@nqą Goora1ką, która powiedziała mi, że rzeczywiste zarobki mogą się od siebie różnić, wszystko zależy od tego ile czasu poświęcasz na streamowanie, na donaty, subskrypcje, itp, itd. RudaNinja wspomniała, że nie wszyscy robią to tylko dla pieniędzy. Wielu graczy czerpie przyjemność z gry i rywalizacji, a zarobki są dodatkowym bonusem.

Nie wszyscy robią to tylko dla pieniędzy. Wielu graczy czerpie przyjemność z gry i rywalizacji, a zarobki są dodatkowym bonusem. 

Strategie gry w Fortnite

Z racji wykonywania swojego zawodu zaznaczę, że strategie, w tej grze, jako żywo pewne elementy zaczerpnięte są z kultowej już książki Mistrza Sun Tzu “Sztuka wojenna, czy książki “Wzorce zwyciężania” Piotra Plebeniaka. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności w tej grze to:

 1. Używaj słuchawek i bądź ostrożny, aby nie zdradzić swojej pozycji innym graczom.

 2. Znajomość mapy i różnych punktów zainteresowania może dać Ci przewagę nad innymi graczami.

 3. Budowanie jest kluczowym elementem Fortnite i dobrze jest poświęcić czas na doskonalenie tej umiejętności.

 4. Zawsze warto mieć plan B na wypadek, gdyby coś poszło nie tak6.

 1. Mądrze dobieraj broń zgodnie ze swoim stylem gry. Posiadaj dobrą mieszankę broni do walki z bliska, na średnim dystansie i na daleki dystans, aby dostosować się do różnych sytuacji bojowych.

 2. Opanowanie sztuki szybkiego i efektywnego budowania struktur jest kluczowe w Fortnite. Buduj rampy, ściany i platformy, aby zyskać przewagę na wysokości i chronić się przed ogniem wroga.

 3. Zbieraj zasoby takie jak drewno, cegła i metal, aby budować struktury i uzupełniać swoje obrony podczas walk. Skuteczne zarządzanie zasobami może dać Ci przewagę nad przeciwnikami.

 4. Jeśli grasz w drużynie lub duecie, komunikacja jest kluczowa. Komunikuj się z kolegami z drużyny, informuj o pozycjach wrogów i współpracujcie ze sobą, aby osiągnąć zwycięstwa.

 5. Bądź świadomy kiedy wchodzić w walkę, a kiedy się wycofać. Czasem lepiej jest się wycofać i zmienić pozycję niż podejmować niepotrzebne ryzyko.

fortnite

Najlepsze bronie do eliminowania przeciwników w Fortnite

Jędną z ulubionych broni stosowaną przez graczy Fortnite jest karabin snajperski z wysięgnikiem. Oferuje większą precyzję i możliwość zniszczenia pancerza przeciwnika. Choć ma dłuższy czas przeładowania, jest skuteczny w eliminacji wrogów. Kolejną skuteczną bronią jest pistolet maszynowy typu SMG. To jedna z najlepszych broni w grze, zadaje duże obrażenia. Posiada dużą siłę rażenia, zadaje poważne obrażenia. Moja ulubiona broń karabin szturmowy rangera. Zazwyczaj jest brany jako broń drugorzędna, ale jeśli trafi się celnie, staje się jedną z najlepszych broni. Potrafi zadawać znaczące obrażenia. Dla bardziej zaawansowanych  graczy znajduje się pistolet boczny. Jest niezawodny i nadal skuteczny w walce. Może być przydatny jako broń wsparcia. Inna broń to chrome splash. Jest to dobra opcja dla początkujących graczy, oferująca pewność trafienia i skuteczność w eliminacji przeciwników.

Wymagania sprzętowe

Aby móc cieszyć się grą w Fortnite, Twój komputer powinien spełniać pewne minimalne wymagania. Zalecane specyfikacje to procesor Core i5-7300U 3.5 GHz, 16 GB pamięci RAM, karta graficzna Nvidia GeForce GTX 960 lub AMD R9 280 i 30 GB wolnego miejsca na dysku.

W Gamingzone Piła na stronie znajduje się wiele komputerów, dzięki którym zagrasz w Fortnite. Oto kilka propozycji:

 1. Gamingowy komputer i7 16GB SSD 2TB RTX/RX + akcesoria
 2. Komputer gamingowy Asus Rog i7 16 RTX 3080  Ten komputer ma procesor i7, 16 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną RTX 30801.
 3. Gamingowy komputer Ryzen 7 32GB RAM RTX 4060 SSD 3TB. Ten komputer ma procesor Ryzen 7, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 3 TB oraz kartę graficzną RTX 40601

Zalecam skontaktowanie się bezpośrednio ze sklepem pod numerem telefonu 530 131 834 lub sprawdzenie dostępności na ich stronie internetowej1. Informacje na stronie mogą się zmieniać i zawsze warto sprawdzić najnowsze dane, lub marketplace OLX.

Quiz Fornite na koniec

Dla rozluźnienia, na koniec przygotowałem mały quiz, zwłaszcza dla bywalców platform streamingowych.

 1. Którego gracza Fortnite najchętniej oglądasz?

  • A) Ninja
  • B) Tfue
  • C) Bugha
  • D) Ewron
 2. Na jakiej platformie najczęściej oglądasz streamy z Fortnite?

  • A) Twitch
  • B) YouTube
  • C) Facebook Gaming
  • D) Mixer
 3. Który gracz Fortnite ma według Ciebie najlepsze umiejętności budowania?

  • A) Mongraal
  • B) Mitr0
  • C) Benjyfishy
  • D) MrSavage
 4. Który gracz Fortnite jest Twoim ulubionym strzelcem?

  • A) Dakotaz
  • B) DrLupo
  • C) SypherPK
  • D) HighDistortion
 5. Który gracz Fortnite jest Twoim ulubionym strategiem?

  • A) Nickmercs
  • B) Cloakzy
  • C) 72hrs
  • D) Chap

Pamiętaj, że nie ma złych odpowiedzi! Każdy ma swoje ulubione style gry i graczy. Pozostaje cieszyć się grą Fortnite.

Dodaj komentarz